Syrovátka a její použití

Syrovátka vzniká jako vedlejší produkt při výrobě sýrů nebo tvarohu. Její barva je žlutozelená, což je způsobeno přítomností vitaminu lactoflavinu. Neobsahuje tuky a soli, obsahuje však mnoho kvalitních bílkovin, ve vodě rozpustné vitamíny a mléčný cukr.

 Dále obsahuje minerály - hořčík, fosfor, vápník, draslík, sodík a zinek. Draslík má na starosti zbavení organismu škodlivých látek a zajistí, aby bylo v buňkách přítomno dostatečné množství tekutin. Draslík má tedy jedinečný efekt při celulitidě. Syrovátka je velmi důležitá také pro metabolismus, neboť čistí střeva a podporuje tvorbu střevní flóry. Vysoký obsah B vitamínů a vápníku má pozitivní vliv na stavbu kostí a zubů. Účinky syrovátky jsou zkrátka mnohostranné. Jeli syrovátka aplikována i vnějškově, účinkuje jako fantastický vyhlazovač pokožky. Reguluje její pH hodnotu a stabilizuje kyselou ochranu povrchu těla. Pokožka je tak vyčištěna velmi jemně a šetrně. Nejlépe chutná syrovátka ledově vychlazená nebo smíchaná s čerstvými ovocnými či zeleninovými šťávami. Již dvě sklenice denně stačí na to, abyste se cítili zdravější, víc fit a tím pádem i atraktivnější. Přírodní produkt bez konzervačních látek.

Účinky při vnitřním užívání:
1. Pomáhá odvádět toxické látky z organizmu
2. Podporuje činnost ledvin
3. Upravuje metabolizmus (látkovou výměnu)
4. Napomáhá snižování cholesterolu
5. Omezuje záněty žaludku a střev
6. Dodává důležité minerály - proto je vhodná pro sportovce
7. Je nízkokalorickým nápojem i potravinou - vhodná při hubnutí
8. Velmi vhodná pro těhotné ženy - nesnižuje hladinu vápníku a odvodňuje

Vnější užívání:
1. Má protizánětlivé účinky, proto vhodná na citlivou dermatózní pleť
2. Vhodná na každodenní mytí při akné i nespecifických dermatózách
3. Napíná pokožku, prokrvuje a vyhlazuje
4. Reguluje pH, je proto vhodná do koupelí
5. Při ekzémech i lupence doporučujeme pití i koupele

Vyvážený přírodní produkt bez konzervačních látek, barviv, aromat a emulgátorů. Obsahuje vitamíny, minerály a optimální aminokyselinové spektrum, které si organizmus nedokáže sám vyrobit a nutně je potřebuje. Syrovátkový protein je mléčná bílkovina, která poskytuje tělu několik aminokyselin, včetně aminokyselin s rozvětveným řetězcem leucin, isoleucin a valin, potřebných pro udržování svalové hmoty. Ve srovnání s jinými proteiny má samotná syrovátka nejvyšší podíl větvených esenciálních aminokyselin BCAA - až 26% z celkového spektra obsažených aminokyselin a díky obsahu specifických látek stimuluje přirozenou produkci IGF-1 (silně anabolický hormon).

Vhodný pro vyváženou výživu organizmu (nezatěžuje organizmus a je vhodný i pro nemocné a seniory), jako doplněk stravy pro sportovce, při očistě organizmu od škodlivých látek, při zhoršené funkci jater, ledvin a střev, při snižování nadváhy a zhoršené stolici, při krevních a nádorových onemocněních, v období nemoci při zvýšené teplotě a horečce, při zvýšené hladině cholesterolu, při snížené imunitě organizmu, zvláště účinný je při gynekologických potížích (tzv. "bílém výtoku").

 

Lidé s ekzematózní pletí a pokožkou vůbec by minimálně jedenkrát týdně měly užívat koupel. Zejména dětem s atopickým či jiným ekzémem by koupele velmi prospívaly. Pravda je, že kdysi, zejména na vesnicích, kde byla syrovátka samozřejmou součástí jídelníčku, neměli mladí žádné potíže s akné v období dospívání. Platila tu vždy stará pravda: příroda má na vše prostředek. Pít syrovátku a umývat se v ní v období dospívání bylo samozřejmostí. Tradiční potraviny mají řadu dalších pozitiv, které váš organizmus objeví sám, jakmile vy objevíte tento nápoj i kosmetický prostředek. Pamatujte, že dlouhodobé užívání syrovátky může vašemu organizmu výrazně pomoci. Má silný protizánětlivý účinek, proto je vhodná na citlivou pokožku při akné a jiných vyrážkách, pokožku napíná, prokrvuje ji a vyhlazuje, reguluje pH, je proto vhodná ke koupelím.