Jindřich Paseka: Co nejméně vánočního cukroví a bez diet

Legendární lidový léčitel Jindřich Paseka ze Svratouchu měl před vánočními svátky i po nich vždy po ruce několik zásad, které jsou důležité pro naše zdraví. Mimo jiné nabádal rodiče, aby nedávali svým dětem o Vánocích moc cukrovinek a nezatěžovali tak zbytečně jejich organismus. Stejně tak odmítal po svátcích veškeré diety.

„Je velice důležité necpat děti sladkostmi, tím ale neříkám nedávat jim je vůbec. V rozumné míře určitě ano. Měl jsem například ve své ordinaci odstrašující případ teprve sedmiletého chlapce, který trpěl kvůli přejídání sladkým žaludečními vředy. Na něco takového bylo v jeho případě moc brzy. Je třeba mít na paměti, že cokoliv sladké se mění v zažívacím traktu na kyselé a právě tato kyselost je důsledkem obtíží a plísní v těle,“ radil Paseka. Tomu se prý dá podle něj dobře bránit, pokud se naučíme jíst škrob ze syrových brambor. Nikoli ale ze zelených, neboť obsahují jed. „Hned po ránu omyjeme jeden větší brambor, oškrábeme, na jemno nastrouháme a pak ho přes sítko či gázu vymačkáme. Škrob je těžší, takže se během minuty od vody snadno oddělí, vodu pak opatrně vylijeme a škrob, který zůstane, sníme. Teprve až potom se můžeme nasnídat. Aby byla léčba dokonalá, je vhodné ještě po večeři vypít malý šálek čaje z heřmánku. Vedle toho je nutné nedráždit žaludek ostrými kořeněnými pokrmy a jíst pouze lehčí stravu. Co určitě doporučuji dětem i dospělým, nepít sladké limonády a koly, které rovněž zatěžují náš organismus, hlavně ledviny. Nejvhodnější je pít čirou vodu bez bublinek a vybrané čaje, minerálky pouze v případě, že jde o součást nějaké léčby,“ dodával uznávaný léčitel.

A co tvrdil o dietách, které přicházejí zpravidla na řadu hned po oslavách Silvestra? „Je hloupost se trápit dietami, protože škodí lidské psychice. Diety jsou navíc v zimním období, kdy se tělo potřebuje trochu víc obalit sádlem, naprosto nevhodné. Raději si dopřejte od každého něco, ale v rozumné míře. Neodmítejte ani zatracované máslo, sádlo nebo prorostlejší vepřové, protože obsahují látky, které lidský organismus potřebuje. Sádlem prorostlejší maso a výrobky z něj jsou třeba důležité pro tvorbu maziva v kloubech, podobně jako všechny potraviny v aspiku, které mají na klouby daleko příznivější vliv než drahé náhražky a potravinové doplňky. Vůbec nedoporučuji nadměrnou konzumaci margarínů, které mají nahradit v jídelníčku máslo a jiné tuky. Jde o potravinu vyrobenou chemickým procesem, která nás nejenže nezbavuje cholesterolu a tloušťky, ale může být i zdraví nebezpečná. Podporuje vznik cukrovky a rakoviny.

Nerad také vidím na stole nadmíru exotického ovoce na úkor domácího. Měli bychom totiž konzumovat nejlépe to, co vyrostlo v naší zahrádce nebo v naší bezprostřední blízkosti. Doporučuji proto jíst alespoň jedno jablko denně, protože je výbornou prevencí proti rakovině a má i spoustu dalších předností. Třeba citrusy v kombinaci se sladkým podporují vznik ekzémů a banány zase kvůli tropické plísni škodí krvinkám. Dejte také pozor, aby bylo ovoce zralé a čerstvé, chemicky neošetřené a nevyrostlo v umělých podmínkách. Nenechte se zmást reklamou na drahé mléčné výrobky obsahující bioaktivní složky. Pijte kefír a podmáslí – ušetříte a ještě do sebe dostanete víc těchto látek. Nezapomínejte pít často čirou vodou bez bublinek a nebojte se dát si po ránu štamprli čistého destilátu třeba slivovice, roztáhne vám cévy. Původní česká kuchyně byla jednoduchá a zdravější než současná, neobsahovala tolik masa a kladla důraz například na luštěniny, kterým říkám vnitřní kartáč na střeva. Snažte se více manuálně pracovat a co nejvíce chodit. Pak budete zdraví jako řípy po celý rok,“ říkával Jindřich Paseka.

Jindřich Paseka, psychotronik a lidový léčitel
Publikováno v časopisu Ve hvězdách & Lidový léčitel