Bábovky

Bábovky jsou oblíbeným pečivem k svačině nebo k snídani, zejména k bílé kávě. Mohou být jednoduché z kynutého těsta, ale i slavnostnější z těst piškotových nebo třených. Pečou se ve skleněných, hliněných nebo plechových formách různých tvarů a velikosti.

Bábovkovou formu musíme dobře vymazat, nejlépe měkkým nahřátým tukem, který rozetřeme peroutkou do všech rýh a prohlubenin formy. Tuk necháme ztuhnout a pak formu vysypeme hrubou moukou nebo jemnou strouhankou.

Těsto plníme do formy jen do dvou třetin, protože pečením nabude.

Při plnění formy hrneme těsto od středu více ke krajům formy, protože při nabývání těsta se povrch vyrovná. Jinak se při pečení u středu těsto vyboulí a popraská.

Před vložením bábovky do trouby povlažíme ještě povrch těsta rozpuštěným tukem nebo jen mlékem, abychom jej zvlhčili. Při pečení uvolněné plyny vlhkým povrchem lépe pronikají. Povrch zůstane hladký, nepopraskaný.

Bábovkovou formu klademe do trouby na plech.

Upečenou bábovku poznáme nejen podle do zlatová zbarveného povrchu, ale i tlakem prstu na povrch upečené bábovky zjistíme, zda je těsto už pevné a pružné. Jinak vpíchneme ostrou špejli ke středu bábovky. Nechytá-li se těsto na dřívko, je bábovka propečená.

Upečenou bábovku vyndáme z trouby, necháme ji několik minut stát, až se okraje od formy oddělují. Pak položíme na povrch bábovky obrácený talíř a opatrně
na něj bábovku překlopíme. Nejde-li bábovka dobře vyklopit, položíme na dno obrácené bábovky vyždímanou utěrku. Těsto se od fomy uvolní a pak ji dobře vyklopíme.

Bábovku přesuneme nejlépe na drátěnou podložku, kde dobře chladne i odspodu. Pak ji teprve pocukrujeme.

Z půl kilogramu mouky je bábovka do velké formy, na menší formu postačí polovina těsta. Z velké bábovky krájíme 16 až 18 velkých porcí, z malé polovic.